"רגישות לצד אמונה ומצלמה ביד, הופכים את בית הספר לקולנוע יהודי לשפה קולנועית חדשה".

צבי יחזקאלי, פרשן, יוצר ואיש תקשורת, ערוץ 10

מסלול הקולנוע והטלוויזיה בבית הספר נפתח מתוך מטרה להכשיר אנשי מקצוע מובהקים, יוצרים ואומנים בתחום הקולנוע והיצירה לגווניהם השונים. המסלול מבוסס על תכנית לימודים מקצועית המקיפה את מכלול המקצועות הנדרשים ליצירה קולנועית, עכשווית ומהוקצעת, מתוך נקודת מבט יהודית וערכית.

להלן חלק מתכנית הקורסים שתפגשו במהלך הלימודים:

בימוי עלילתי

הכשרת הסטודנטים לבימוי סרטים עלילתיים תוך הכרות עם הכלים הקולנועיים העומדים לרשותם: השוטים, השחקנים, הדיאלוג, המיזנסצנה, עריכת התמונה, עריכת פס קול, מוסיקה ועיצוב אומנותי.

בימוי דוקומנטרי

מטרתו של שיעור זה היא להציג את הדילמות והסתירות הקיימות בין הרצון לשקף את המציאות כמו שהיא ובין עבודת הבימאי המנסה להתערב במציאות באופן שתשרת את המטרות והאמירות אותם הוא מנסה להשיג ולבטא בסרט. הקורס יקנה את הכלים הנדרשים לבימוי והפקה סרטים דוקומנטריים החל משלב הרעיון ועד למוצר המוגמר ובתרגול מעשי.

תסריטאות עלילתית

מטרת הקורס להקנות לתלמידים הכרות וידע בסיסיים בכתיבת תסריט. במטרה להביאם לכתיבת תסריט עלילתי לסרט גמר באופן המקצועי ביותר. הלימוד יחל מהיסודות הבסיסיים ויתפתח דרך עיצוב דמויות, תוך אפיון המרכיבים התמאטיים, הצורניים והנרטיביים שבו. הכרת המבנה הדרמטי בן שלוש המערכות ניתוח והבנת מושגים כגון אירוע מחולל, נקודת מפנה, קתרזיס, שיא התרה, היפוך, שינוי ועוד. הכרת מבניים עלילתיים שאינם בנויים על פי הפורמט הקלאסי כגון עלילות שאינן ליניאריות, והתנסות באדפטציה של סיפורים קצרים לקולנוע ולטלוויזיה.

מקצועות הסט ועוזר במאי ראשון

מטרתו של קורס זה היא להביא את התלמידים לכדי ידע והתנסות מעשית בניהול סט. דרך עבודת עוזר בימאי הראשון ודרך עבודת המפיק בפועל. במהלך הקורס התלמידים ילמד לתרגם תסריטים קצרים וארוכים לתכניות צילומים מעשיות, בין היתר בשימוש בלוח ("בורד") בהמשך ילמדו כיצד עוזר במאי ראשון מכין את מערך הצילומים תוך שיתוף פעולה עם גורמי ההפקה השונים, מערכות היחסים בהפקה, היררכיה וחלוקת תפקידים בין המחלקות השונות. הקורס ילווה בתרגולת עצמאית של התלמידים על תסריטים קיימים ועל סטים שיוקמו להדגמה והמחשה.

סאונד והקלטת קול

קורס זה יקנה ללומד מושגי יסוד ורקע תיאורטי בקול, יחד עם עבודה מעשית בהקלטת שטח. ביצוע הקלטות וידאו ושמע בהפקות חוץ, הקניית הידע הדרוש לבחור מיקרופונים מתאימים ואופן מיקומם, הכרה וידע בסיסי של ציוד להפקה ועריכה של שמע וקול. התלמיד ילמד מי הם אנשי הצוות עמם הוא ימצא בקשר הדוק לפני התוכנית ובמהלכה ועד סופה, ולמי יש לו מחויבות סופית בהפקה.

צילום ותאורה

להקנות לסטודנטים ידע מקצועי (תיאורטי ומעשי), בצילום קולנוע וטלוויזיה. הכרות עם שפת המדיה והקשר בין אופי הצילום למשמעות הנובעת ממנו (דוקומנטרי ועלילתי). תפקיד הצלם בהפקה, פיתוח אינטואיציה יצירתית אישית ויכולת הקשבה של צלם בסט. הכרת עקרונות הקומפוזיציה ועיצוב הפריים. כתיבה באור, הכרת האור ותכונותיו, שימוש באור ככלי לביטוי בצילום פרקטי ואמנותי.

הקניית ידע טכני מעשי בתפעול תאורה, מצלמות וידאו, שימוש בכלים נלווים (עזרי תאורה, עדשות, פילטרים, גריפ, חשמל וכדו'). לימוד ותרגול הטכניקות השונות לשליטה בצילום מול המטרות הנדרשות.

עריכת וידאו

מטרתו של קורס זה הוא להכשיר עורכי וידאו מנוסים ומיומנים, בהפעלת תוכנות עריכה תוך פיתוח ידע, שליטה ומיומנות על מנת שיוכלו להפיק את מירב התועלת מכלי העריכה הפועלים בתעשיה.

בתום לימודיהם יוכלו העורכים להשתלב בחברות הפקה ובגופים המשדרים לטלוויזיה כעורכי סרטים עלילתיים, דוקומנטרים ופרסומיים. התוכנה הנלמדת הינה primere הפופולארית כיום בשוק.

עריכה – תיאוריה ויישום

מטרתו של הקורס ללמד את התפקידים העיקריים ואת הטכניקות המרכזיות בעולם עריכת הסרטים, ללמד מונחי יסוד בעריכה, עקרונות מנחים בתיאוריה של העריכה וסגנונות עריכה שונים. וכן ללמד כיצד בעזרת טכניקות של עריכה ניתן ליצור משמעות ותוכן בסרטים ובתכניות טלוויזיה.

הפקה – מפיק, יוזם, קרנות ורגולציה

מטרות הקורס הן לתת רקע כללי ומושגי יסוד הקשורים להפקה קולנועית, לסקור את תהליך ההפקה משלב הרעיון הראשוני ועד להפצת הסרט הגמור.

תהליך ההרשמה כולל ארבעה שלבים:

  1. ריאיון אישי
  2. מילוי טפסים
  3. תשלום דמי הרשמה
  4. מבחן קבלה (כשעה וחצי)

את הטפסים ניתן להגיש ידנית, או לשלוח בפקס או במייל.

פקס 08-8691734.

אימייל kolnoath4@gmail.com

תשובות למועמדים ניתנות ימים ספורים לאחר תום תהליך ההרשמה ובחינת המועמד.

במידה והתקבלת, תקבל המשך מידע נוסף לגבי הלימודים, תאריכים, קורסים, תשלומים ועוד.

אי"ה שנת הלימודים תש"פ תיפתח מיד לאחר החגים.

תאריך משוער: ה' חשוון  14 באוקטובר

תאריכים מדוייקים ניתן לקבל במזכירות בית הספר

החודש הראשון ללימודים הינו חודש ניסיון ורק לאחריו תצטרכו להחליט האם להמשיך את הלימודים או לא.

המבטלים את הלימודים לפני פתיחת שנת הלימודים יקבלו החזר מלא של שכר הלימוד.

המבטלים את הלימודים עד סוף החודש הראשון של שנת הלימודים, יקבלו החזר מלא של כספם, למעט התשלום על השיעורים בחודש הראשון.

במקרה של ביטול לימודים לאחר החודש הראשון, ישולם שכר הלימוד במלואו, בעבור שנת לימודים מלאה, אף אם התלמיד  או התלמידה לא למדו בפועל.

מה זה קולנוע יהודי?
"קולנוע הוא כלי שהקב"ה הוריד לעולם בשביל להשתמש בו לכבודו. זהו בעצם הכלי הכי חזק להשפיע על האדם, הן בכוח ההפצה שלו –בכל העולם. הן בכוח ההשפעה שלו –הפועל על כוח הרגש באדם. וכך אפשר להעביר מסרים בצורה הכי חזקה והכי משפיעה".

אורי גרודר, מרצה לבימוי ותסריטאות